Príprava na sviatosti

• Sviatosť krstu

Svätý krst je základom celého kresťanského života, vstupnou bránou do života v Duchu, ako aj bránou, ktorá otvára prístup k ostatným sviatostiam. Prijať sviatosť krstu môže každý nepokrstený človek, najčastejšie novonarodené deti. Žiadatelia o sviatosti krstu, birmovania a Eucharistie, ktorí už dovŕšili siedmy rok veku, sa musia prihlásiť do katechumenátu, ktorý trvá spravidla 1.5 roka.

Ak chcete dať pokrstiť svoje dieťa v našej farnosti, je potrebné, aby jeden z rodičov dieťaťa prišiel s obyčajnou kópiou rodného listu dieťaťa na faru (najlepšie po tel. dohode), kde dohodneme termín krstu a termín krstnej náuky.
    Najbližšia výuka pre krst dospelých sa začína v septembri 2020.

• Sviatosť manželstva

Prihlasovací formulár na kurz prípravy na manželstvo v roku 2024

• Sviatosť eucharistie

Sviatosť Eucharistie (prvé sväté prijímanie) završuje uvádzanie do kresťanského života.

Podmienkou k tomu, aby človek mohol prijať eucharistiu - sväté prijímanie, je sviatosť pokánia - svätá spoveď. Deti pristupujú k sviatosti prvého prijímania zvyčajne v 10. roku, po príprave v rámci výuky Katechizmu pre deti. U dospelých mu predchádza ročná príprava v rámci Katechizmu pre dospelých.

Najbližšia výuka pre sviatosť prvého svätého prijímania dospelých sa začína v októbri 2024.

• Sviatosť birmovania

Sviatosť birmovania je sviatosť kresťanskej dospelosti, v ktorej nás Duch Svätý napĺňa svojou silou.

Pri sviatosti birmovania je nutný výber birmovného rodiča. Birmovným rodičom môže byť kresťan katolík (od 16 rokov), ktorý už prijal sviatosť birmovania a jeho život svedčí o prijatej viere. Birmovanca má sprevádzať spravidla krstný rodič. Naznačí sa tým spojitosť medzi krstom a birmovaním.

• Najbližšia výuka pre sviatosť birmovania dospelých sa začína v októbri 2024.

• Sviatosť zmierenia a pokánia - svätá spoveď

• V kostole sv. Jindřicha sa môžete vyspovedať 15 minút pred každou sv. omšou okrem nedele a prikázaných sviatkov.

• Sviatosť pomazania chorých

Kristov súcit s chorými a jeho mnohé uzdravenia chorých sú jasným znamením, že s ním prišlo Božie kráľovstvo, a teda víťazstvo nad hriechom, nad utrpením a nad smrťou.
    Keďže Cirkev dostala od Pána rozkaz uzdravovať chorých, usiluje sa ho plniť starostlivosťou chorých, sprevádzanou prosebnou modlitbou.

V prípade záujmu o sviatosť pomazania chorých, kontaktujte na t.č. 00420 224 229 266, v prípade súrnych stavov 00420 734 688 656.